Třídím, platím méně, pálím, platím ještě míň!

02.01.2020

Třídíte odpad, snažíte se omezit nákup jednorázových obalů na minimum, udržujete si na zahradě kompost a vaše popelnice zeje prázdnotou. Při platbě za odpad ale zaplatíte stejně jako váš soused, kterému každý svoz přetékají dvě velké popelnice. Co s tím? Mohlo by se zdát, že naše obec našla řešení. V tento okamžik se sem plíží jedno velké ALE

Jak je psané v občasníku. Odpad ve velké popelnici stojí MÉNĚ peněz než v popelnici malé. Spravedlivé je, platit za kilo odpadu stejně - ať ve velké, či malé popelnici.

Každá domácnost by měla ovlivnit výši své platby za odpady svým chováním. Otázka je, kolik občanů v našich obcích je třídění nakloněna a kolik jich odpad přemění na výborné palivo do kamen, či "ozdobu místních příkop." Myslivci a dobrovolní hasiči by mohli vyprávět... Vyvážení popelnic jednou měsíčně? Milí spoluobčané, zvláště vy, mladé rodiny s malými dětmi, uvažte si popelnice, neb po měsíci plné papírových plen vám zaručené odejdou a ani trpaslíci z televize vám nepomůžou.

Absolutně tu chybí jakákoli zpětná vazba a motivace správného třídění. Jediné kritérium naší obce je málo vyvážíš, málo platíš. Kde odpad skončí, nikoho nezajímá. Při tom už řadu let existují propracované programy pro obce a občany, jak spokojeně třídit, a přitom platit podle toho, kolik vytvoří a následně vytřídí odpadu. Občané mají možnost sledovat celé svoje odpadové hospodaření a tím si regulovat konečnou cenu, kterou za odpad zaplatí.

Tak nám poctivcům zbývá jen ten dobrý pocit, že tříděním dělám dobrou věc a předcházím vzniku odpadů.

třídění odpadu zdar!

vaši diskutéři

odkaz: Poplatky na rok 2020